Mleczniki

Podczas serwowania kawy czy herbaty bardzo przydatnym naczyniem jest mlecznik. Jak sama nazwa wskazuje,  służy on do podawania mleka, ale te z Bolesławca są tak piękne, że idealnie się też sprawdzą jako ozdoba, czy element wystroju kuchni. Dodatkowym plusem posiadania ceramicznego mlecznika jest możliwość bezpośrednio podgrzania w nim mleka w np. mikrofali, co zaoszczędzi nam czas, a napój będzie dłużej ciepły. Jest to o tyle wygodne, że nie trzeba wykorzystywać żadnych dodatkowych naczyń. Oczywiście rozmiar i kształt takiego mlecznika pozostaje do wyboru kupującego. Ten ceramiczny dzbanuszek może maleńki lub całkiem spory w zależności ile osób będzie z niego korzystać jednocześnie. Najlepiej sprawdza się taki zakup podczas przyjmowania gości, którym chcemy podać kawę lub herbatę, gdyż jest nie tylko niezwykle praktycznym naczyniem, ale także cieszy oko. Piękny ceramiczny mlecznik będzie stanowił nieodłączną część każdego śniadania, spotkania czy podwieczorku.

 

DEKORACJE I HISTORIA

Dekoracje wykonywane metodą stempelkową pojawiły się już w XIX wieku i były to dekoracje, gdzie na białym tle przy użyciu naturalnego stempelka tworzono kobaltowy wzór. Początkowo były one mniej skomplikowane kropki i rozety. Z czasem natomiast stawały się one coraz bardziej misterne – pawie oczka, kwiaty, gwiazdki. Kolejnym krokiem było poszerzenie palety kolorystycznej. Obok klasycznej kobaltowej barwy coraz częściej występowały także odcienie zieleni, pomarańcz i czerwień.

Szeroki wybór form artystycznych od ręcznie zdobionych kolorowymi stempelkami po cudowne, unikatowe, ręcznie malowane pędzelkiem przez artystę. Ogromna oferta ceramiki bolesławieckiej z zachowaniem także tych najstarszych wzorów pozwala na prześledzenia historii miejscowego wzornictwa. Na początku XX wieku wprowadzono zwyczaj znakowania swoich wyrobów godłem zakładów na spodzie naczynia. Dzięki temu można dowiedzieć się spod czyjej ręki wyszedł projekt zdobienia i kto namalował wzór na mleczniku, filiżance czy czajniku. Godło zakładu wskazuje nam również czy kupujemy ręcznie zdobioną ceramikę pierwszego gatunku, czy tanią podróbkę z defektami, które pomimo iż mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka, mają wpływ na komfort użytkowania  i wytrzymałość produktu.

 

Jest 6 produktów.

Pokazano 1-6 z 6 pozycji

Aktywne filtry